Dwaj bracia z Drawska przeżyli piekło. Sąd zdecydował o losie urzędniczek21 grudnia 2020, 19:01 
źródło: kurier.pap.pl 

Dwaj bracia z Drawska przeżyli piekło.  Sąd zdecydował o losie urzędniczek
Domin
Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał w mocy wyrok drawskiego sądu rejonowego uniewinniający od zarzutu niedopełnienia obowiązków służbowych cztery pracownice instytucji publicznych w związku ze sprawą małoletnich braci torturowanych przez matkę i jej konkubenta.
Sąd Okręgowy w Koszalinie w poniedziałek rozpatrywał apelację wniesioną przez prokuratora okręgowego od wyroku wydanego 12 marca 2020 r. przez Sąd Rejonowy w Drawsku Pomorskim. Sędzia Marcin Myszka uniewinnił wówczas kuratorkę zawodową Aleksandrę P., kuratorkę społeczną Barbarę K., pracownicę socjalną Wiolettę S. i b. zastępczynię dyrektora miejscowego Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny Annę T. od zarzutów niedopełnienia obowiązków służbowych. To one, według prokuratury, miały nadzór nad rodziną, w której matka Katarzyna W. i jej konkubent Marek K. torturowali dwóch synów kobiety, on próbował zabić jednego z chłopców i gwałcił obu.

Wyrok, który wydał trzyosobowy skład sędziowski, ogłosiła przewodnicząca sędzia Renata Rzepecka-Gawrysiak. "Utrzymuję w mocy zaskarżony wyrok, kosztami postępowania odwoławczego obciążam Skarb Państwa" - powiedziała przewodnicząca SSO.

- Utrzymuję w mocy zaskarżony wyrok, kosztami postępowania odwoławczego obciążam Skarb Państwa - ogłosiła sędzia Renata Rzepecka-Gawrysiak. - Sąd odwoławczy w całości podziela stanowisko sądu pierwszej instancji wyrażone w pisemnym uzasadnieniu. Rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji zasługuje na pełną aprobatę sądu odwoławczego. Panie w tej sprawie nie powinny ponosić odpowiedzialności.

Jak dodała przewodnicząca składu orzekającego w uzasadnieniu wyroku "potworami okazali się Katarzyna W. i Marek K.", a apelacja prokuratora jest "oczywiście bezzasadna".

Wyrok jest prawomocny.


Powiązane artykuły

Drawsko Pomorskie. Dożywocie dla mężczyzny, który katował synów partnerki


  11 grudnia 2020, 17:28  źródło: pap-mediaroom.pl

Drawsko Pomorskie. Dożywocie dla mężczyzny, który katował synów partnerki
Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał wyrok w sprawie Marka K. z Drawska Pomorskiego. Mężczyzna został skazany na dożywocie za znęcanie się i na dwoma synami swojej konkubiny, a także ich gwałcenie.
Sąd Okręgowy w Koszalinie zgodnie z wnioskami prokuratury skazał w piątek (11.12.2020) na dożywotnią karę pozbawienia wolności Marka K., oskarżonego o brutalne znęcanie się nad dziećmi, zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem i usiłowanie zabójstwa jednego z nich. Sprawa była rozpoznawana wskutek skutecznej apelacji Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Brutalność oskarżonego
Marek K. między styczniem, a marcem 2016 roku znęcał się nad dwoma małoletnimi synami swojej konkubiny Katarzyny W. przy jej biernej postawie. Chłopcy byli brutalnie bici, zostali także zgwałceni przez mężczyznę. Jeden z synów Katarzyny W. doznał bardzo poważnych obrażeń ciała, gdyż partner jego matki wielokrotnie z dużą siłą uderzał go po całym ciele i rzucał nim o meble, o ścianę. Wskutek pobicia dziecko doznało stłuczenia serca, płuc, urazów głowy i wielu złamań.

Wyrok sądu I instancji
Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed Sądem Okręgowym w Koszalinie. Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżała Marka K. i jego konkubinę Katarzynę W. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad jej dwoma małoletnimi synami i usiłowanie zabójstwa. Prokurator domagał się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny i 25 lat dla jego partnerki.

Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał Marka K. na 25 lat pozbawienia wolności, a Katarzynę W. na 15 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad dziećmi, dokonywanie na nich gwałtów przez skazanego, a także za usiłowanie zabójstwa jednego z chłopców.

Apelacja prokuratora
Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, prokurator skierował apelację, w której domagał się dożywotniej kary więzienia dla Marka K. i kary 25 lat pozbawienia wolności dla Katarzyny W. Sąd Apelacyjny w Szczecinie podzielił argumentację prokuratora wobec Marka K. uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Koszalinie.

Sąd wyeliminował zbrodniarza
W piątek Sąd Okręgowy w Koszalinie uwzględnił argumenty prokuratury i skazał Marka K. na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Skazany będzie mógł się ubiegać o warunkowe zwolnienie dopiero po 35 latach. Zastosowano również wobec niego środek zapobiegawczy w postaci skierowania do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego. Oznacza to, że nawet w przypadku warunkowego zwolnienia będzie dalej izolowany od społeczeństwa w takim ośrodku. W ocenie sądu istniało zbyt duże ryzyko popełnienia przez Marka K. kolejnej zbrodni, by zwrócić mu wolność po odbyciu części kary.

Popularne w tym miesiącu

12 czerwca 2021, 21:53 

Niechorze. Zakończyły się poszukiwania 24-letniego mężczyzny, który wszedł do morza i zniknął pod wodą [ZDJĘCIA]


14 czerwca 2021, 10:24 

Świdwin. Zauważyła złodziei samochodu przypłaciła to życiem. Policja zatrzymała 5 osób


19 czerwca 2021, 12:40 

Szczecin. Zderzenie dwóch samochodów wojskowych przewożących czołgi. Doszło do pożaru