Leśnik zastrzelił żubra, potem próbował to ukryć. Jest wyrok sądu5 października 2020, 17:48 
źródło: redakcja 

Leśnik zastrzelił żubra, potem próbował to ukryć. Jest wyrok sądu
twojeinfo24.pl
Na miesiąc pozbawienia wolności oraz rok i sześć miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych Sąd Rejonowy w Łobzie skazał w poniedziałek byłego leśniczego za zabicie żubra, oraz za pozyskanie z niego mięsa i spowodowanie zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
W poniedziałek sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusz Krupa ogłosił wyrok w sprawie byłego już leśniczego oskarżonego o zabicie żubra oraz pozyskanie z niego mięsa i spowodowanie zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Sąd uznał oskarżonego za winnego tego

Sąd uznał oskarżonego za winnego tego, że w dniu 22 września 2019 roku w rejonie miejscowości Bonin gmina Łobez, podczas indywidualnego polowania działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci pozyskania mięsa zwierzęcia, nie posiadając zezwolenia na zabicie pozostającego pod ochroną gatunkową samca żubra, strzelił do byka żubra 6-latka trafiając go w serce, co doprowadziło do jego zabicia, czym spowodował zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach, a następnie wyciął z padłego zwierzęcia i zabrał bezprawnie tusze zwierzęcia o nieokreślonej wartości.

Sąd wymierzył oskarżonemu karę

jednego miesiąca pozbawienia wolności; karę roku i sześciu miesięcy ograniczenia wolności polegającej na obowiązku wykonywania nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze po 25 godzin miesięcznie; karę grzywny w wymiarze 150 stawek dziennych po 100 zł każda (15 tysięcy złotych); zakaz wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie na okres 5 lat; zakaz wykonywania zawodu leśnika na okres 5 lat; zawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wymiarze 13 tysięcy złotych; przepadek na rzecz Skarbu Państwa sztucera wraz z amunicją będącego w posiadaniu myśliwego oraz obciążył go kosztami postępowania w kwocie 3360 zł. Wyrok nie jest prawomocny.

WIDEO: Sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusz Krupa odczytujący wyrok.


Prokurator chciał dla oskarżonego kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania na okres 3 lat oraz ustanowienie na ten czas kuratora. Domagał się grzywny w wysokości 200 stawek po 50 zł (10 tys. zł), nawiązki w kwocie 60 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, zakazu wykonywania zawodu leśnika przez okres 7 lat oraz przepadku na rzecz Skarbu Państwa zabezpieczonej broni myśliwskiej i amunicji należącej do oskarżonego. Oskarżycielka posiłkowa, reprezentująca Fundację WWF, domagała się dla oskarżonego kary jednego roku bezwzględnego pozbawienia wolności.


Pełne, ustne uzasadnienie wyroku:
WIDEO: Ustne uzasadnienie wyroku przez Sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusza Krupe


Magdalena Jachimowicz, oskarżyciel posiłkowy z WWF Polska podkreślała między innymi, że dzisiejszy wyrok to sukces wymiaru sprawiedliwości, bo nie często odnajduje się i skazuje kłusowników.
WIDEO: Magdalena Jachimowicz, oskarżyciel posiłkowy z WWF Polska.
Popularne w tym miesiącu

21 września 2021, 08:18 

Kolejne zderzenie dwóch samochodów między Reskiem a Starogardem. Nie żyją dwie osoby, trzecia w ciężkim stanie [ZDJECIA]


21 września 2021, 07:53 

Wypadek na drodze między Starogardem a Reskiem. Poszkodowny 16-latek.