Drawsko Pomorskie: Matka i jej partner oskarżeni o usiłowanie zabójstwa dzieci.

 poniedziałek, 8 stycznia 2018   16:39

Usiłowanie zabójstwa, psychiczne i fizyczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dziećmi, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz narażenie dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - to najważniejsze zarzuty opisane w akcie oskarżenia.

Drawsko Pomorskie: Matka i jej partner oskarżeni o usiłowanie zabójstwa dzieci. twojeinfo24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie akt oskarżenia przeciwko matce i jej partnerowi z Drawska Pomorskiego zarzucają im usiłowanie zabójstwa dzieci i znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem. Konkubenta oskarżono też o okrutne gwałty na chłopcach mających wówczas 7 i 9 lat. Jego badania wykazały zaburzenia osobowości w sferze seksualnej.

Usiłowanie zabójstwa, psychiczne i fizyczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dziećmi, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz narażenie dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - to najważniejsze zarzuty opisane w akcie oskarżenia.

"Działania oskarżonych cechowała wyjątkowa brutalność. Charakter, ilość i rodzaj obrażeń wskazują na to, że sprawcy, działając z zamiarem ewentualnym, czyli przewidując możliwość i godząc się na to, usiłowali pozbawić życia pokrzywdzonych. (...) Dzieci były również wielokrotnie zmuszane do czynności seksualnych."

Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Za takie czyny grozi nawet dożywotnie więzienie.

Matka twierdziła, że pobili go koledzy

Do tragedii doszło w marcu 2016 roku w Drawsku Pomorskim. Matka wezwała pogotowie do 6-letniego syna. Ratownikom powiedziała, że jej syn został pobity przez kolegów, jest przytomny i uskarża się na bardzo duży ból w klatce piersiowej. Lekarz pogotowia ocenił, że dziecko zostało pobite i nosi ślady maltretowania od wielu tygodni. Ślady pobicia miało, także jego rodzeństwo 2 i 8-letnie. Zawiadomił policje. 6-letni Marcel został zabrany na oddział intensywnej terapii w stanie ciężkim.Do przemocy dochodziło w hostelu prowadzonym przez Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim

Do pastwienia się nad dziećmi miało dochodzić, gdy chłopcy wraz z matką i jej konkubentem mieszkali w hostelu prowadzonym przez Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim, a kobieta i jej dzieci byli objęci nadzorem kuratora sądowego, opieką psychologiczną i pedagogiczną.

Zanim sprawa trafiła do gdańskiej prokuratury, śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Drawsku Pomorskim. W 2016 r. oskarżyła ona matkę oraz jej konkubenta o psychiczne i fizyczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dwoma synami kobiety. W marcu 2017 r. koszaliński sąd – na wniosek prokuratury, zwrócił jej sprawę do uzupełnienia.

Na początku kwietnia 2017 r., decyzją Prokuratury Krajowej, śledztwo zostało przeniesione do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. We wrześniu 2017 r. prokurator tej jednostki zmienił kwalifikację prawną czynów zarzucanych podejrzanym. Obok znęcania się, zarzucił im usiłowanie zabójstwa dzieci, a mężczyźnie - gwałty ze szczególnym okrucieństwem na 7-latku i jego starszym o dwa lata bracie.

Zmiana zarzutów była efektem wielu nowych dowodów, jakie pozyskała gdańska prokuratura. W toku postępowania oprócz obszernej dokumentacji medycznej pozyskano zeznania licznych nowych świadków, w tym lekarzy i pielęgniarek opiekujących się pokrzywdzonymi i aktualnych wychowawców z placówki opiekuńczej.

Nie przyznają się do usiłowania zabójstwa

Oskarżeni w bardzo ograniczonym zakresie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, kwestionując zamiar zabójstwa. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej małoletnich.

Od połowy marca 2016 r. matka i jej konkubent przebywają w areszcie, a dzieci - pod specjalistyczną opieką lekarską i psychologiczną w jednej z placówek opiekuńczo–wychowawczych.

POLECAMY

Matka i konkubent oskarżeni o znęcanie się nad dziećmi

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko matce i jej konkubentowi, oskarżonych o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad dwójką małoletnich chłopców oraz spowodowanie u nich licznych obrażeń ciała.


Drawsko Pomorskie: 7-letni chłopczyk pobity przez

Prokuratura Rejonowa w Drawsku Pomorskim prowadzi śledztwo w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania nad dwójką małoletnich chłopców w wieku 6 i 8 lat oraz spowodowania u tych dzieci licznych obrażeń ciała.